Aby skutecznie zmniejszyć koszty jesienno-zimowego ogrzewania budynku, należy zrobić wszystko, by skutecznie się on nagrzewał, a wytworzone ciepło po prostu z niego nie uciekało. Pomóc w tym może termomodernizacja, czyli docieplenie ścian zewnętrznych. Co więcej, takie rozwiązanie zapewni nie tylko wysoki komfort cieplny zimą, ale przyczyni się do chłodniejszej temperatury w budynku podczas upałów.

Skuteczna termomodernizacja

Warto wiedzieć o tym, że ściana o dużej pojemności wewnętrznej utrzyma stabilną temperaturę we wnętrzu budynku zarówno zimą, jak i latem. W związku z tym, konieczność ogrzania albo schłodzenia powietrza, będzie wymagała znacznie mniejszej ilości energii (co zmniejszy generowane przez nią koszta). Co więcej, dobrze wykonane docieplenie budynków poprawi nie tylko komfort cieplny, ale i klimat wewnątrz pomieszczeń: nie będzie pojawiała się w nich nadmierna wilgoć, prowadząca do powstawania grzybów i pleśni. Wpłynie to pozytywnie na samopoczucie, ale i zdrowie. Najlepszą sytuacją jest zaś ta, kiedy różnica pomiędzy temperaturą powietrza we wnętrzu, a tą na powierzchni ścian nie wynosi więcej niż 2–3°C.

Czym jest termomodernizacja?

Należy zwrócić uwagę, że jest to nie tylko izolacja ścian budynku, ale także działania całościowe, na które składają się:
– wymiana stolarki,
– ocieplenie dachu,
– ewentualna wymiana ogrzewania (na bardziej wydajne i sterowane np. w zależności od pogody).
Wszystkie te działania i właśnie sama izolacja, która wpływa na grubość ścian, decydują o komforcie cieplnym wewnątrz budynków. Latem, ściany zewnętrzne o małej pojemności cieplej, pod wpływem promieni słonecznych, powodują nagrzewanie się wewnętrznych pomieszczeń do bardzo wysokich temperatur. Odwrotnie jest w budynkach o murach z dużą pojemność – te, nawet w czasie upałów utrzymują we wnętrzach stałą, niską temperaturę. Stąd też, współczesna termoizolacja ścian opiera się na dużej pojemności cieplnej ścian zewnętrznych, która ma za zadanie ograniczenie emisji ciepła. Termomodernizację ścian warto wykonywać zarówno w nowszych, jak i w starych budynkach, bo jest to obecnie proste i szybkie, a cała aplikacja przebiega w kilku krokach.

Systemy dociepleń

Obecnie na rynku budowniczym znaleźć można przynajmniej kilka rodzajów ociepleń ścian: różniących się materiałem dociepleniowym. Do najpowszechniej wykorzystywanych materiałów zalicza się zaś:
– Wełnę mineralną – jest ona niepalna, ma wysoką paroprzepuszczalność (pozwala na to, by ocieplone ściany oddychały) i może być wykorzystywana na bardzo wysokich budynkach. Ważne jednak jest to, że aby uzyskać wspomniany wcześniej efekt paroprzepuszczalności, także i inne elementy systemu muszą charakteryzować się podobnymi parametrami.
– Styropian – jest lekki, łatwy w obróbce oraz aplikacji na ścianę budynku. Jest on również tańszy od wełny mineralnej, co często decyduje o jego wyborze.
Warto wiedzieć o tym, że choć ona te materiały charakteryzują się trochę innymi parametrami, to ich izolacyjność cieplna jest dość zbliżona oraz podobnie aplikuje się je na ściany budowli.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą RemonTech Jacek Gwizdała (https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/) – producenta maszyn do cięcia styropianu, które znacząco przyspieszają termomodernizację budynków.